SAHS Keväthuutokauppa 21.5.2023
Suomen Asehistoriallinen seura järjestää ase- ja militariahuutokauppoja yleensä kaksi kertaa vuodessa, keväällä ja syksyllä. Keväthuutokauppa järjestetään sunnuntaina 21.5.2023 Iisalmessa kello 12 alkaen kulttuurikeskuksessa, osoite Kirkkopuistonkatu 9, 74100 Iisalmi . Huutokaupan näytöt järjestetään lauantaina 20.5. kello 9-15 ja sunnuntaina 21.5. kello 9-11.30, osoite Pienijärventie 25, Iisalmi.
Huutokauppaluettelo kuvalinkkeineen löytyy oheisesta linkistä HK_8052023_5_IISALMI_A3
Huutokaupat ovat avoimia kaikille.
Lisätietoja huutokaupoista saa parhaiten sähköpostitse, osoitteesta: huutokaupat(at)sahs.fi. Puhelimitse meidät tavoittaa todennäköisimmin iltaisin: 045 665 2330.
Maksuvälineinä käyvät käteinen, korttimaksu ja lasku. Huutokauppaan voi tehdä kirjalliset tarjoukset huutokauppaa edeltävänä iltana kello 21 mennessä joko sähköpostitse kirjallinentarjous(at)gmail.com tai sähköisesti sivultamme kirjallinen tarjous
Huutokaupasta ostettujen esineiden toimitukseen tarvittavat asiakirjat:
Otamme vastaan kohteita ympäri vuoden.
Huutokauppaprosessimme (myyjille) on seuraava:
- Asiakas ottaa meihin yhteyttä ja toimittaa listan sekä mahdollisesti kuvia huutokauppaan tarjottavista kohteista
- Teemme tietojen pohjalta arvion siitä, mitä kohteita kannattaa huutokauppaan ottaa
- Toimitamme asiakkaalle alustavan pohjahinta -arvion kohteista (pohjahinta, millä kohteet voidaan huutokaupassa myydä)
- Mikäli asiakas hyväksyy arvion, toimitamme esitäytetyt sopimuspaperit (ja luovutusilmoituksen) asiakkaalle allekirjoitettavaksi sekä sovimme, miten kohteet toimitetaan meille (nouto tai postitus).
- Mikäli kyseessä on kuolinpesä, tarvitaan sopimuksen liitteeksi myös kopio perunkirjan sivuista: osakaslista, allekirjoitussivu. Lisäksi tarvitaan kaikilta osakkailta kirjallinen myöntymys siihen, että kohteet huutokaupataan.
- Tarjoamme asiakkaillemme myös ”kokonaisvaltaista palvelua” eli otamme esimerkiksi vastaan kaikki aseet, valitsemme/arvioimme niistä huutokaupattavat kohteet ja romutamme loput.
- Huutokaupan jälkeen tilitämme asiakkaalle huutohinnan vähennettynä myyntiprovisiollamme (15 %, sis. alv).
Kirjalliset tarjoukset
Tarjousten vähimmäismäärä on tuotteen pohjahinta!
Kirjalliset tarjoukset voi tehdä huutokauppaa edeltävänä iltana kello 21 mennessä joko sähköpostitse kirjallinentarjous(at)gmail.com tai sähköisesti sivultamme kirjallinen tarjous