Suomen Asehistoriallinen Seura
  • ETUSIVU
    • Uutisarkisto
    • Uutiset
  • YHDISTYS
    • Puheenjohtajan palsta
    • Seuran esittely
    • Tietosuojaseloste
    • Säännöt
    • Hae jäseneksi
      • Jäsenlomake
    • Jäsenedut
    • Hallitus
    • Hall of Fame
    • Toimikunnat / Hae vapaaehtoiseksi
    • Varaosapalvelu
  • TAPAHTUMAT
    • SAHS alueelliset CUP-muotoiset ja perinteinen historiallisten aseiden ampumakilpailu 2026
      • Kilpailusäännöt
      • Tulokset
      • Ampumakilpailuun ilmoittautuminen
    • Museot ja kokoelmat
  • HUUTOKAUPAT
    • SAHS ase- ja militaria keväthuutokauppa lauantaina 16.5.2027 kello 12 alkaen Saga Congress Centerin tiloissa Vantaalla
    • Gunshow -huutokauppa lauantaina 19.9.2026 kello 12 alkaen
    • Huutokauppaehdot
      • Kirjallinen tarjous
    • Jätä myyntiin
  • GUNSHOW
    • Gunshow-huutokauppa
    • Esittelijöille
    • Tilaa esittelypiste
  • AJANKOHTAISTA
  • ASELAKI
    • Lausunnot
    • Deaktivointiohje 19.12.2015
  • ASELAHJOITUKSET
    • Kuolinpesän aseet
  • MEDIA
    • Kuvagalleria
    • Lehdistötiedotteet
  • YHTEYSTIEDOT
    • Info
    • Tilaa uutiskirje
  • Suomi
    • Suomi
    • English
    • Svenska
  • Click to open the search input field Click to open the search input field Search
  • Menu Menu

Kulttuuriesineiden tuonti EU:n alueelta on kesäkuusta 2025 lähtien osittain luvanvaraista

23 toukokuun, 2025/ Tiedotus/Toimittanut Sari Lönn

KULTTUURIESINEIDEN TUONTI EU:N ALUEELLE ON KESÄKUUSTA 2025 LÄHTIEN OSITTAIN LUVANVARAISTA

EU:n asetus kulttuuriesineiden tullialueelle siirtämisestä ja pysyvästä tuonnista (2019/880) tuli voimaan 28.12.2020. Asetuksen mukaan on kiellettyä tuoda EU:hun kulttuuriesineitä, jotka on laittomasti viety maasta, jossa ne on luotu tai josta ne on löydetty. 28. kesäkuuta 2025 alkaen tiettyjen kulttuuriesineiden tuonti EU-alueelle muuttuu luvanvaraiseksi tai vaatii tuojan ilmoituksen.

Museovirasto vastaa kulttuuriesineiden tuontilupien ja maastavientilupien käsittelystä toimivaltaisena viranomaisena. Valvovana viranomaisena toimii Tulli.

EU:n asetuksessa säädetään myös yksityiskohtaisesti kulttuuriesineiden sallitun EU:hun tuonnin edellytyksistä ja menettelytavoista. Asetusta ei kuitenkaan sovelleta EU:n alueella luotuihin tai sieltä löydettyihin esineisiin.

Asetuksen tavoitteena on torjua laitonta kauppaa, suojella maailmanlaajuista kulttuuriperintöä ja helpottaa laillista kauppaa. Suomella on aiemminkin ollut kulttuuriesineiden maastavientiä koskevia säädöksiä, mutta ei kulttuuriesineiden maahantuontia koskevaa sääntelyä. Uusi EU-asetus sitoo kaikkia EU:n jäsenvaltioita, ja sitä sovelletaan suoraan myös Suomessa.

MIKÄ MUUTTUU KESÄKUUSSA 2025?

EU:n tuontiasetuksen (EU) 2019/880 soveltamisalaan kuuluvat kulttuuriesineet on ilmoitettava tullissa, kun niitä tuodaan EU:n ulkopuolisesta maasta. Rajoitus koskee käytännössä kaikkia esinetyyppejä – keskeistä on alkuperän laillisuus. Tarkempi luettelo esinetyypeistä on Museoviraston verkkosivuilla.

Laillista maahantuontia varten vaaditaan joko tuontilupa tai maahantuojan vakuutus:
– tuontilupa, jos tuodaan yli 250 vuotta vanhoja arkeologisia löytöjä tai purettujen muistomerkkien osia niiden rahallisesta arvosta riippumatta

– maahantuojan vakuutus (t. ilmoitus) muille yli 200 vuotta vanhoille kulttuuriesineille, joiden arvo on vähintään 18 000 euroa.

Pysyvää tuontia varten tuojan on haettava edellä mainituille esineille tai taideteoksille tuontilupaa. Vaatimus koskee esimerkiksi antiikkiliikkeitä, huutokauppoja sekä myös yksityishenkilöitä.

Julkiset organisaatiot, kuten museot, yliopistot ja oppilaitokset, voidaan vapauttaa tuontiluvan ja maahantuojan vakuutuksen hakemisesta, kun ne tuovat maahan kulttuuriesineitä väliaikaisesti, esimerkiksi näyttelyitä, tutkimusta, konservointia tai opetustarkoituksia varten. Myös julkisten organisaatioiden on haettava tuontilupaa, jos ne hankkivat rajoituksen alaisen esineen pysyvästi omistukseensa.

MAAHANTUOJIEN ON REKISTERÖIDYTTÄVÄ

Kulttuuriesineiden tuontia varten käytetään EU:n sähköistä TRACES-järjestelmää ja sen ICG-moduulia. Järjestelmä otetaan käyttöön 28. kesäkuuta 2025, ja siinä hallinnoidaan tuontilupien myöntämistä ja maahantuojan vakuutuksia.

Niiden toimijoiden, jotka haluavat tuoda laillisia kulttuuriesineitä EU:hun, on rekisteröidyttävä järjestelmään 28.6.2025 alkaen. TRACES-järjestelmään on mahdollista luoda tunnukset jo nyt, mutta ICG-moduulia voi käyttää vasta 28.6.2025 alkaen.

Lisätietoja lain sisällöstä ja ohjeita TRACES-järjestelmään kirjautumista varten on saatavissa Museoviraston verkkosivuilta.

Tarkempia tietoja rajoituksista Museoviraston verkkosivuilla https://www.museovirasto.fi/fi/palvelut-ja-ohjeet/maahantuontiluvat

Share this entry
  • Share on Facebook
  • Share on X
  • Share on Pinterest
  • Share on LinkedIn
  • Share on Tumblr
  • Share on Vk
  • Share on Reddit
  • Share by Mail
https://sahs.fi/wp-content/uploads/2018/11/sahs-tunnus_nimi-300x61.png 0 0 Sari Lönn https://sahs.fi/wp-content/uploads/2018/11/sahs-tunnus_nimi-300x61.png Sari Lönn2025-05-23 12:54:312025-05-23 12:54:31Kulttuuriesineiden tuonti EU:n alueelta on kesäkuusta 2025 lähtien osittain luvanvaraista

Tapahtumat

  • Suomen Asehistoriallisen Seuran syyshuutokaupan 19.9.2026 vasarahinnat25 syyskuun, 2026 - 8:30 am
  • Gun Show-huutokaupan 19.9.2026 Hotelli Siuntio huutokauppaluettelo on nyt julkaistu4 syyskuun, 2026 - 11:15 pm
  • Tervetuloa GUNSHOW ase- ja militaria tapahtumaan 19.9.-20.9.2026 Hotelli Siuntioon-Osallistu näyttelyyn omasta kokoelmastasi kootulla kokonaisuudella12 elokuun, 2026 - 7:53 am
  • Historiallisten aseiden ampumakilpailuiden tulokset10 elokuun, 2026 - 12:13 am
  • Historiallisten aseiden CUP-muotoisen ampumakilpailuiden tilanne kolmen osakilpailun jälkeen14 heinäkuun, 2026 - 11:33 pm
  • Historiallisten aseiden CUP ampumakilpailuiden tilanne kahden osakilpailun jälkeen10 kesäkuun, 2026 - 10:01 am
  • Keväthuutokaupan 16.5.2026 vasarahinnat18 toukokuun, 2026 - 8:03 pm
  • Historiallisten aseiden CUP ampumakilpailun 5.5.2026 Jokelan tulokset6 toukokuun, 2026 - 9:10 am
  • Keväthuutokaupan Saga Congress Center 16.5.2026 huutokauppaluettelo on julkaistu5 toukokuun, 2026 - 3:37 pm
  • Hae jäsenyyttä yhdessä kaverisi kanssa – kaksi liittyy yhden hinnalla huhtikuun loppuun asti5 tammikuun, 2026 - 12:17 pm
Link to: SAHS CUP-muotoisen historiallisten aseiden Savo-Cup ampumakilpailun tulokset 17.5.2025 Leppävirralla Link to: SAHS CUP-muotoisen historiallisten aseiden Savo-Cup ampumakilpailun tulokset 17.5.2025 Leppävirralla SAHS CUP-muotoisen historiallisten aseiden Savo-Cup ampumakilpailun tulokset... Link to: Kulttuuriperinnön kurssi 12.7.2025 Iittalassa Link to: Kulttuuriperinnön kurssi 12.7.2025 Iittalassa Kulttuuriperinnön kurssi 12.7.2025 Iittalassa
Scroll to top Scroll to top Scroll to top